Fatih Sultan KAR

Rize deyip geçilmez...

 • 1
 • 0
 • 162

Rize ilini etiket edinip bu yolla yer aldıkları vakıf ve dernekleri siyasi bir oluşumun arka bahçesine çevirenlere, fındık çubuğu gibi dimdik düren Rizelilerin aksine Rizelinin ekmek kavgasında susanlara rağmen ben Rize’yi katıksız seviyorum.

YA BEN ANLATAMADIM

Ona sunduklarımı zaman zaman anlamasa da Rizeliyi çok seviyorum. “Ya ben anlatamadım ya sen anlamayısun” deyip, geçiyorum. Üstüne bir de demli çay içiyorum. Rize’nin neyini seviyorum biliyor musunuz? Yağmur yağarken elinde şemsiye olan insanların saçak altında yürümelerini seviyorum. Başın ayırdığı zaman “ağır baş iyidir” diyen adamı seviyorum. Adam samimi bir kere arkadan film çevirmiyor. Bu şehrin yıldızları var. Onlara dokundum.

DOĞRU OL DÜRÜT OL KARANLIKTA YÜRÜSEN BİLE AYAĞIN TAŞA TAKILMAZ

Her gün daha da kötüleşen ortamda “Doğru dürüst ol karanlıkta yürüsen bile ayağın taşa takılmaz” diyen Turgut Karafazlı’yı, Rizeliler kendisine kolay ulaşsın diye Arif’in Kahvesi’ne takılan Nihat Mete’yi bütün güzellikleriyle yüreğimde yaşatıyorum. Çaycını gür sesi Nurettin Kepenek,  Cavit Özgür’ü ve Muhittin Türüt’ü, yağmur altında kulübüne katkı olsun diye maç bileti satan Rizespor’un kurucusu ve başkanlarından Muharrem Kürkçü’yü, Futbol topundan ıslık sesi çıkaran adam Şenol Birol’u, hayatına dokunan Yalçın ÇilliTahsin Hoşatar ve Ali Bölükbaşı’nı özlemle anıyorum. Gazeteci ağabeylerim Necati TuzcuMetin İslamoğlu ve Yavuzer Tarlan’ı unutmak olur mu? Onlarla hatıralarımı hayatımın en güzel anları olarak yaşatıyorum.

GÜZEL BAKAN GÜZEL GÖRÜR

Telefon kulübesi gibi dar alanda çalım atabilen Hakan Tecimer’i, futbolun veziri Hasan Vezir’i, altın saçlı altın yürekli Hüsnü Kürkçü izleme, kendileriyle sohbet etme bahtiyarlığını yaşadım. Küfretmem gerektiğinde iyi söverim diyen Emin Gürses’i, Rize ve Rizespor’un Yardımcısı Onursal Başkanımız Hasan Kemal Yardımcı’yı, dar zaman dostu Av. Hüseyin Karaahmetoğlu’nu, Rizelilerin Ağır Abiyi Orhan Keçeli’yi, arşivini yüreğini bana açan Hasan Tuncer Türüt’ü, güzel insan Muharrem Kasap ve Haşim Tornacı’yı tanıdım sevdim. Güze tarafında hayata bakmak gerekir. Rize’nin her santim metresine aşığım ben seviyorum. Herkes gibi değil ama herkes gibi değil. Özellikle Rize ismi ile var olup Rize ilinin imajına zarar verenler gibi değil. İyi tarafını sevdiğim gibi kötü tarafını da seviyorum. Yaylalarını, denizini sevdiğim gibi insanını da seviyorum Güneşini, yazını sevdiğim gibi yağmurunu da seviyorum. Ne Çayeli ne Ardeşen ne de Pazar’a kadar. Rize’yi Rizeli’yi seveceğim mezara kadar..

*Umudun tükendiği yerde Rize Dosmalı Hasan Vezir ortaya çıktı Sarı Lacivert renkleri şampiyon yaptı. Sevindim. “Fenerbahçeli” dediler.

*”Yanlışa yanlış de baban da olsa dinlemeden geçme çobanda olsa dedim”. “Biz ne dersek o” dediler.

*Lozan’da ülkemizi temsil eden Rize Pazarlı CHP Milletvekili Ahmet Muhtar Çilli’yi anlattım. Çayın gelişimine öncülük eden İsmet İnönü’yü anlattım. “Sende gizli bir CHP hayranlığı var” dediler.

*”İnsanların çalıştıkları kurum kuruluşun bir numaralı yöneticisi hakkında, kurumları hakkında olumsuz paylaşımda bulunmaları etik değildir. Ahlakı değildir” dedim. Ve bu çeyrek asırdır çalıştığım kurumda hep bu düsturla yol aldım. Ekmeğine işime dil uzatanlar oldu.

*Ömrümde bir kez oy vermediğim Rize kimliğini yukarı taşımış, şehrime hizmeti olmuş, her seferinde Rize’den milletvekili adayı olmuş ve üç kez başbakanlık yapmış “Ahmet Mesut Yılmaz’ın ismini yeni yapılan havaalanına vermek vefadır” dedim. Din bezirgânları dinimi imanımı sorguladılar...

*”Rize Şehir Merkezine Şehir hastanesi yapmak şehri kilitlemektir”

dedim. Kraldan çok kralcılar yaylım ateşe tuttular beni. Şehir merkezinden vazgeçildi. O zatı muhteremler sus pus...

*”Rizespor bütün Rizelilerin ortak paydasıdır. Siyasete alet edilmemeli” dedim. “Sana mı soracağız” dediler. Oysa bir kaç satır sözümüz bazı gerçekleri görmüş gözümüz vardı ki; Rizespor tarihini kaleme almış kulüp tarihine bir bellek oluşturmuştuk.

*Her insanın görüşü değerlidir. Farklı ses farklı düşünce farklı renk güzel olmasa gökkuşağının ne önemi var.

*Derneğin vakfın siyasetle işi olmaz. Bir şehri temsil ediyorsan o şehirli adaylara eşit yakınlıkta olursun” dedik. Memleket sevdasını değil, liderin rızasını baz alanlar beni anlamak bi yana dursun karşı durdukları aday kazanınca kutlamaya koştular, poz verdiler. Seçim öncesi tavır aldığın aday seçimi kazanında Rizeli kukari olmaz

*Ha ille de bir yakıştırmada bulunacaksınız eskici veya arayıcı diyebilirsiniz. Modern çağın eskicisi

veya güzelin iyinin arayıcı..

*Ha ille de bir taraf arayacaksanız ben Rize’nin Fetekoz’un, Aponconuz’un tarafındanım.

GÖKYÜZÜ HEPİMİZE YETER

Bu gökyüzü bu dünya hepimize yeter. Yabancılar cenneti tarif ederken Rize’nin güzelliklerini tasvir ediyorlar. Bir yüzü başından kar eksilmeyen Kaçkarlar’a, diğer yüzü; hırçınlığı dinmeyen Karadeniz’in deli mavisine bakan Rize’nin halkı her daim telaşlı, aceleci, atak, çalışkan ve esprilidir. Yörenin havası, toprağı, suyudur onları böyle yapan. Rize güzelliklerin diyarı, yeşil ve mavi sevdasının dört mevsim canlı kaldığı Karadeniz’in şirin kentidir. Yeşilin her tonunun bir arada ahenkle buluştuğu, Kaçkarların eteklerine serilmiş, Ayder’in ve Anzer’in ana yurdudur. Kaçkarların bağrından doğan, hakkında türküler yakılan, kemer köprülerle süslenmiş, Fırtına Vadisi’nin beşiğidir. Zirvelere hasret insanlara, doruklarında heyecanın son demini hissettiren Kaçkarların mekanı, hayata güzellikler katan Rizelilerin memleketidir. İşte bu güzel insanlardan oluşan bir seçki, bu kitabı oluşturmuştur. Rizeli tuttuğunu koparan, zoru başaran ve bulunduğu ortamda kendini fark ettirendir. Rizeliler; siyasette, sanatta, sporda ve siyasette her daim söz sahibi olmuştur. İşte bu yüzden ben Rize’yi çok seviyorum.

KURTULUŞA YÜREK KOYAN RİZELİLER

Sözde kahramanların “Rize’nin kurtuluş yok” sözünün aksine kurtuluşa yürek koymuş baş koymuş insanların şehridir benim memleketim.

*Rize, Türk’ün ateşle imtihan edildiği bu zor dönemde ekmek karneyle dağıtılırken milli mücadelecilere karnesiz ekmek sağlayan ve Atatürk’ün dikkatini çekmeyi başaran ve Atatürk’ün: “Yarın cepheye gitsek, kaç kişiyle gelirsin?” sorusuna Rizeliye has keskin zekasını ve şivesini konuşturarak “Bi tufeğum, bi da ben senun emrundeyiz paşam” diye cevap veren Rizeli Mataracı Mehmet Efendi’nin memleketidir. Çalışkan, tuttuğunu koparan, ekmeğini taştan çıkaran bu insanların şehridir.

*Rize, Kurtuluş savaşı yıllarında çetesiyle birlikte destanlaşan ve savaş sonrası siyasete girmesini isteyenlere “Biz işimizi tamamladık efendiler. Savaşta dik duran başımızı siyasette eğmeyiz. Tilkinin pazarda işi yoktur” şeklinde cevap veren İpsiz Recep Reis’in memleketidir.

*Rize, Abdülhamit döneminde Mekke-Medine tren yolunu yapan Abdullah Çillioğlu’nun memleketidir.

ONLARDA RİZELİ

*Rize 1939 yılında Erzincan’da yaşanan büyük depremde serbest bıraktığı mahkûmlarla el ele vererek aldığı sıra dışı kararlarla çok sayıda canın kurtarılmasını sağlayan Yusuf İzzet Akçal’ın şehridir.

*Rize bir Cumhurbaşkanı (Recep Tayyip Erdoğan), üç başbakan (Sadrazam Mehmet Ali Paşa), Ahmet Mesut Yılmaz, Recep Tayyip Erdoğan) çıkaran bir şehirdir.

*Alanında elde ettiği başarılar aldığı uluslararası ödüller sayesinde biyografisi sayfalara sığmayan,

Pazar’ın Hacapit Köyü’nden Tıp dünyasının zirvesine ulaşan Prof. Dr. Mehmet Haberal’in şehridir.

*Düğününde kızına nikâh hediyesi olarak üzerinde Atatürk fotoğrafı olan altınları takan, küpeleri taktıktan sonra salondakilerin de duyacağı bir ses tonu ile kızına şöyle seslenmişti: “Atatürk hep kulağına küpe olsun” diyen Rize Tapuda kaydı olmayan başkan, denizi kara karayı para yapan adam diye anılan Ekrem Orhon’un şehridir.

*Rize, Belediye Başkanlığı görevini Rizelilerle el ele gönül gönüle yapan Rahmi Metin’in şehridir.

*Rize, Rize Gündoğdu’dan Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) Genel Müdürlüğü’ne uzanan yolun yolcusu Temel Kotil’in memleketidir.

*Rize Türk siyasetinde söz sahibi olmuş Tahsin Bekir Balta, Ahmet Tevfik İleri, Alper Taş, Dr. Fethi Tevetoğlu, Orhan Keçeli, Ahmet Muhtar Çilli, Ali Topuz, Aytekin Kotil, Besim Tibuk, Köksal Toptan, Nevzat Kösoğlu, Murat Karayalçın, Sami Uğur Kumbasar, Şevket Yılmaz gibi nice insanların şehridir.

*Sporda başarılara imza atan, bayrağımızı zirveye taşıyan bizi gururlandıran Şenol Birol, Abdullah

Avcı, Hasan Vezir, Hakan Tecimer, Mehmet Akif Pirim, Servet Yardımcı, Kazım Ayvaz, Dursun Ali Erbaş, Cüneyt Çakır,  Yusuf Namoğlu, Av. Hüseyin Karaahmetoğlu, Yaşar Yılmaz, Necati Morgül’ün şehridir.

*Rize sanat, edebiyata güzellik katan Şeref Bilsel, Dursun Ali Sarıoğlu, Yüksel Uzel, Hasan Sözeri, Tarkan Tevetoğlu, Sezen Aksu, Doğuş, İbrahim Karaca, Gökhan Birben, Yaşar Kurt, Birol Topaloğlu, Altay, Sinan Özen, Yusuf Kurçenli, Ali Atay, Osman Aydın Tolan, Cevat Dereli, Galip Erdem, Prof. Dr. Bekir Sıtkı Baykal, Prof. Dr. İsmail Kara, Adnan Azar, Sadettin Kaynak, Davut Güloğlu, İsmail Hakkı Demircioğlu, Hasan Fehmi Sözeri, Oktay Arayıcı, Gökhan Keser, Ahmet Şafak, Süleyman Yağcı, Sabriye Kara, Sinem Kobal, Nergis Kumbasar, Yılmaz Morgül, İsmail Türüt, Selçuk Balcı, Ayhan Alptekin, Cimilli İbo, Korhan Özyıldız’in gibi değerli isimlerin şehridir. İsmail Saymaz’ın şehridir.

Yorum Yap

Yazarın Diğer Yazıları

Rize deyip geçilmez...

 • 1
 • 0
 • 162

Atma türkü geleneğinin atası

 • 0
 • 0
 • 71

Çayelili Ali Fuat Albayrak'ın ardından

 • 0
 • 0
 • 175

Pazarlılar Birliği'nde kitap tanıtımı ve imza günü

 • 0
 • 0
 • 95

Rize çayının tarihinden kesitler

 • 0
 • 0
 • 98

Türk denizcilik tarihinin unutulmaz Rizelisi

 • 0
 • 0
 • 144

Baba Reis Ekrem Orhon'dan anlamlı mektup

 • 0
 • 0
 • 157

Orhan Balta sendikacılık tarihinde iz bıraktı

 • 0
 • 0
 • 151

İkizdereli 'Gezmişoğulları'ndan: Deniz Gezmiş

 • 1
 • 0
 • 424

Servet Yardımcı: Her şey Rize'de başladı

 • 0
 • 0
 • 130

Karaahmetoğlu'ndan Yardımcı'ya tam destek

 • 0
 • 0
 • 164

Rize İyidere Sarayköylü ölümsüz bir kahraman: Kahraman Kalkavan

 • 0
 • 0
 • 153

Onların da yolu Rizespor'dan geçti

 • 0
 • 0
 • 178

Rize Belediye Eski Başkanı Ziya Çalışır

 • 0
 • 0
 • 176

Rize siyasetinin güçlü hafızası Sami Kumbasar

 • 0
 • 0
 • 209

30 KUPONA ALINMADI BU VATAN KURTULUŞ MUHACİRLİK VE RİZE

 • 0
 • 0
 • 180

Bir kentin ardında kalan! Rize'nin meşhur 'Kara Valisi' Mehmet Hurşıt Akkaya!

 • 0
 • 0
 • 188

En büyük silahı hayal gücü olan bilge bir gezgin: Cemal Gülas

 • 1
 • 0
 • 236

Mapavrili Dursun Ali Sarıoğlu

 • 0
 • 0
 • 328

Ne Söyledim Sana Ne Söyledim Hiç Oralı Olmadın

 • 0
 • 0
 • 242

Kızıldere Katliamının 52. Yılında Ardeşen Öceli Cihan Alptekin

 • 0
 • 0
 • 886

Milli Mücadelenin Unutulmaz Deniz Kahramanlığı

 • 0
 • 0
 • 238

Bizim Derenun İnsanı Abdurrahim Albayrak

 • 0
 • 0
 • 236

Elleri Kelepçeli Fenerbahçe Başkanı Ve Rize Mebusu

 • 0
 • 0
 • 284

Çayeli Haytefli Sucu Baba

 • 0
 • 0
 • 278

Size Bize Hepimize Yeter Rize'de

 • 0
 • 0
 • 221

NASIL DA ÇAPRPARDI KALPLER ŞENOL BİROL GOL DİYE

 • 0
 • 0
 • 379

SÜLEYMAN KAZMAZ’IN ANILARINDA RİZE’NİN İŞGAL YILLARI

 • 0
 • 0
 • 276

Rizeliler Hep Atasının Yanında Olmuştur

 • 1
 • 0
 • 1038

Rize Eski Valisi Kamil Nezih Okuş

 • 0
 • 0
 • 382

Bilir misin Hemşehrim Rize’nin Köylerini

 • 0
 • 0
 • 287

Çayeli’nin Eski Adının Çaybaşı Olduğunu Biliyor muydunuz?

 • 0
 • 0
 • 323

Rize İkizdere Gezmişoğullarından Deniz Gezmiş

 • 0
 • 0
 • 438

Karadeniz'in İncisi Güzellik Mabedi Rize

 • 0
 • 0
 • 322

Onu Dünya Gıpta İle İzliyor Ödüllendiriyor Ya Biz?

 • 0
 • 0
 • 353

1922 Yılında Rize

 • 0
 • 0
 • 335

Pazarspor’un 50. Yıl Etkinliği İstanbul'da Yapıldı

 • 0
 • 0
 • 302

Türk Sanat Müziğinin Yıldızı Yüksel Uzel Vefat Etti

 • 0
 • 0
 • 385

Türkiye'nin İlk Yerli Boya Üreticisi Hayırsever İş Adamı Ahmet Hamdi İshakoğlu

 • 0
 • 0
 • 340

Rize İlinin Yakın Tarihine Dair Hatıralar

 • 0
 • 0
 • 671

TÜRK SİYASETİNDE AYKIRI BİR PORTRE

 • 0
 • 0
 • 326

BİR KÜLTÜR ABİDESİ TULUMU KONUŞTURAN ADAM: REMZİ BEKAR

 • 0
 • 0
 • 410

ÜLKE YÖNETİMİNDE SÖZ SAHİBİ RİZE PAZARLILAR

 • 0
 • 0
 • 461

RİZE GÜNLERİ ÜZERİNE

 • 0
 • 0
 • 378

PAZARLILAR BİRLİĞİ DERNEĞİ GENEL KURULU YAPILDI

 • 0
 • 0
 • 445

Vefatının 14. Yılı Anısına (18 Kasım 2009)

 • 0
 • 0
 • 729

Servet Yardımcı: Rize Hatıralarımızın Şehridir

 • 0
 • 0
 • 495

KAZIM KARTAL’IN RİZE ÇAY TARİHİNE KATKILARI

 • 1
 • 0
 • 609

KİMLER GELDİ KİMLER GEÇTİ

 • 0
 • 0
 • 681

Futbol Sahalarının Arap Ahmet’i

 • 0
 • 0
 • 670

Çamlıhemşin Çinçivalı Murat Karayalçın’ın Anıları

 • 0
 • 0
 • 506

1946 Yılında Hazırlanan Rize Şehri Kat'i İmar Planı

 • 0
 • 0
 • 558

RİZE TURİZMİNDE POTANSİYEL VAR

 • 0
 • 0
 • 469

RİZELİ SİYASİLERİN DARBE HATIRALARI

 • 0
 • 0
 • 462

ŞAMPİYON RİZESPOR (1973-74 SEZONU)

 • 0
 • 0
 • 488

Rize Sporundan Bir Yıldız Kaydı

 • 0
 • 0
 • 537

O Artik Çok Sevdi̇ği̇ Ci̇mi̇l’i̇n Topraklarinda

 • 0
 • 0
 • 593

24 SAATTE 24 FUTBOLCU TRANSFER EDEN RİZESPOR’A SELAM OLSUN

 • 0
 • 0
 • 621

Rize'nin eskimeyen milletvekili Sami Kumbasar

 • 0
 • 0
 • 702

Nerede o eski bayramlar

 • 0
 • 0
 • 510

Rizespor Süper Lig'de Lobimiz Amatör Kümede

 • 2
 • 1
 • 643

Dönemine Damgasını Vurmuş Bir İsim

 • 0
 • 0
 • 842

Dönemine Damgasını Vurmuş Bir İsim Rize Milletvekili TBMM Başkanı Fuat Sirmen

 • 0
 • 0
 • 492

Birlikten kültür doğuyor

 • 0
 • 0
 • 521

Eski İstanbul’un Rizeli Kabadayıları

 • 2
 • 0
 • 11052

Rizespor’un unutulmaz kalecisi Sinan Yenigün

 • 0
 • 0
 • 597

Tarihinden sayfalar

 • 0
 • 0
 • 488

Yazında doğası, çayı ve insanıyla Rize-2

 • 0
 • 0
 • 546

Rize'nin ünlü futbolcuları

 • 0
 • 0
 • 666

Yazında doğası, çayı ve insanıyla Rize-1

 • 0
 • 0
 • 452

Rizeli Savcı Yusuf İzzet Akçal ve Şair Nazım Hikmet’in Bursa Cezaevi hatıraları

 • 0
 • 0
 • 504

Memleket Kokulu Sanatçı Emin Yağcı'nın Ardından

 • 0
 • 0
 • 521

19 Mayıs'ta Doğdu Aşkımız

 • 0
 • 0
 • 502

Gol Kralı zeki ve çevik Rizespor'u Oktay Çevik

 • 0
 • 0
 • 564

Rize Malpet'ten futbolun zirvesine baba hakkı istedi Beşiktaşlı oldu ona Arap Ahmet derlerdi

 • 0
 • 0
 • 643

Rizelilerin hemşerilik teklifini kabulünün 100. Yılı Anısına

 • 0
 • 0
 • 492

Lefter: Rizeliler'i Rize'yi hiç unutmadım

 • 1
 • 1
 • 557

Merhum Başbakan Ahmet Mesut Yılmaz'ın Rize Sevgisi

 • 0
 • 0
 • 494

Çayın Başkentinden Türkiye’nin Başkentine Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz

 • 0
 • 0
 • 436

Rize'nin il oluşunun 99. yıl anısına Lazisatan sancağından Rize vilayetine

 • 0
 • 0
 • 619

Rize'nin il oluşunun 99. yılı anısına

 • 0
 • 0
 • 570

Bir Futbol ve Rizespor Emekçisi: Zafer Numan Kanburoğlu

 • 0
 • 0
 • 446

Kurtuluşa yürek koymuş bir Rizeli Mehmet(Ağa) Ekşioğlu

 • 2
 • 0
 • 739

Türk Ordusuna Rizelilerin Hediyesi: Rize Teyyaresi

 • 0
 • 0
 • 453

Aspetli hayırsever Ali Rıza Mete'nin vefatının 7. yılı anısına

 • 1
 • 0
 • 491

Vekil Olmak/Asıl Kalmak

 • 0
 • 0
 • 460

Laz Ziya, Ziya Kalkavan

 • 1
 • 0
 • 535

Rize İlinin Bir Lobisi Yok

 • 1
 • 3
 • 852

Unutulmaz Başhekim

 • 1
 • 0
 • 501

Belediye Bloklarında Sona Yaklaşılıyor

 • 2
 • 0
 • 498

Rize Pazar Tarih Yazar

Rize ilçe ilçe ele alınmalı bir sosyo kültürel envanter çıkarılmalı.....

 • 6
 • 0
 • 747

Rize Günleri Rize'ye Yakışır Olmalı

 • 3
 • 0
 • 688

DEĞERLİ SANATKÂR VE GÖNÜL İNSANI ÇAYELİLİ HEMŞEHRİMİZ DURSUN KARACA’NIN ARDINDAN

Bir Çayeli sevdalısı. Bir İstanbul Beyefendisi. Bir cumhuriyet sevdalısı. Eski futbolcu, eski belediye başkan yardımcısı. Kalıcı eserlere imza atmış bir sanatkar ve en önemlisi gönül insanı Dursun Karaca ağabeyimizi kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyiz.

 • 0
 • 0
 • 123

Vefatının İkinci Yılı Anısına Ahmet Mesut Yılmaz ve Hatıralar

 • 0
 • 0
 • 516

BU TOPRAKLARDAN BİR CİMİLLİ İBO GEÇTİ

 • 0
 • 0
 • 1565

RİZE'NİN KAYBOLAN SEMBOLLERİ

 • 0
 • 0
 • 1801

RİZE’NİN NOSTALJİK DEĞERİ TURİST OTEL VE HATIRALAR

 • 0
 • 0
 • 2469

TURGUT KIRAN’IN ARDINDAN

 • 0
 • 0
 • 3446

RİZE BİZİMDİR VE BAŞKA RİZE YOKTUR

 • 0
 • 0
 • 2448

MÜTEVAZI BİR EFSANE: ALİ YAVUZ

 • 1
 • 0
 • 10443

ÇAY YAPRAĞI ESRA ALKAN'IN KALEMİNDEN DİLE GELDİ

 • 0
 • 0
 • 1154

RİZESPOR'UN KURULUŞ TARİHİ DEĞİŞTİRİLEMEZ

 • 0
 • 0
 • 2151

19 MAYIS TARİHİ RİZESPOR BAYRAMI OLARAK İLAN EDİLMELİDİR

 • 0
 • 0
 • 1262

RİZELİ FUTBOLCULARDAN OLUŞAN RİZESPOR TARİH YAZIYORDU

 • 0
 • 0
 • 6405

TÜRK SİYASET TARİHİNİN İKİ BEYEFENDİ İSMİ: YUSUF İZZET AKÇAL VE EROL YILMAZ AKÇAL

 • 0
 • 0
 • 3589

TÜRK SİYASETİNİN RENKLİ İSMİ: OSMAN KAVRAKOĞLU

 • 0
 • 0
 • 3706

BELEDİYECİLİĞİN BABASI: AYTEKİN KOTİL

 • 0
 • 0
 • 1485

NE RİZE’DE VEFA İSİMLİ BİR SEMT NE DE RİZELİ DE VEFA VAR

 • 0
 • 0
 • 1120

KOCA KAPTAN GÜRSEL AKSEL, RİZESPOR VE VEFA

 • 0
 • 0
 • 894

OLİMPİYAT VE DÜNYA ŞAMPİYONU RİZE’NİN GURURU: KAZIM AYVAZ

 • 0
 • 0
 • 1240

ATATÜRK’ÜN KADIM DOSTU RİZELİ MATARACI MEHMET EFENDİ

 • 1
 • 0
 • 1908

RİZE ESKİ HÜKÜMET TABİBİ: DOKTOR MEHMET ALİ GÜVEN

 • 0
 • 0
 • 1104

GERİYE HOŞ BİR SEDA KALDI

 • 0
 • 0
 • 1000

RİZELİLERİN DERVİŞ ALİ’Sİ

 • 0
 • 0
 • 938

YEŞİL MAVİ RENKLER DÜNDAR AKDENİZ’İN ARMAĞANI

 • 0
 • 0
 • 1243

TURGUT AKSOY’UN ARDINDAN: ÖZEL İNSANDI, GÜZEL İNSANDI

 • 0
 • 0
 • 1193

AZMİ KANDEMİR YAŞAYAN TARİHTİR

 • 0
 • 0
 • 1186

ÜÇ GÜZEL ADAM VE ÜÇEL

 • 0
 • 0
 • 845

TÜRK SİYASET TARİHİNİN RENKLİ İSMİ ALİ TOPUZ'UN ARDINDAN

 • 0
 • 0
 • 828

SİYASETTE SOL KANAT FUTBOLDA STOPER: ALPER TAŞ

 • 0
 • 0
 • 764

'BİZİM SASU' CENGİZ SARIOĞLU

 • 0
 • 0
 • 990

RİZE ÇAYINA ADANAN BİR ÖMÜR: MEHMET ZİHNİ DERİN

 • 0
 • 0
 • 935

RİZE SİYASET TARİHİNDEN RENKLİ BİR POTRE: MEHMET TALAT DOĞAN

 • 0
 • 0
 • 811