Meryem Üst

Şehir Hastaneleri Bölge İçin Bir Kazanım

  • 15
  • 0
  • 368
Yazı Boyutu

Bölgenin sağlık kalitesini artıran şehir hastaneleri kent için bir kazanımdır. Şehir hastaneleri özelleştirilmiş yapılar değil, Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı olarak kurulan sağlık kurumlarıdır. Şehir hastanelerini diğer hastanelerden ayıran özelliği ise sağlık kompleksleri olarak yapılandırılmış olmasıdır. Şehir hastaneleri, hastalara sunduğu daha hızlı ve kaliteli sağlık imkanları yanı sıra ülkemizde ki sağlık gelişiminin nitelikli olarak büyümesine de katkı sağlamaktadır.

Kamu-özel ortaklığındaki özel kısım ise binanın yapım aşaması, belli hizmetlerin alımı ve teknolojik aletlerin kazandırılması amacıyla onların katkılarının sağlanması amaçlanmaktadır. Bu özelleştirme kısmı daha kaliteli hizmet alımı anlayışının önüne geçmemeli, alınacak sağlık hizmeti kalitesi gözardı edilmemelidir. Bünyesinde her çeşit sağlık birimini bulunduran şehir hastanelerinin, toplum sağlığını en üst seviyeye taşıyacak ileri düzey bir sağlık hizmeti olduğu bilinmesi gereken önemli bir husustur.

Şehir hastaneleri, hastaların tüm işlemlerin tek bir çatı altında yapabilmesini ve il dışına sevklerin azalmasını hedeflemektedir. Bu sayede tedavi işleyişlerinin daha kısa sürede yapılmasına olanak sağlaması, toplum sağlığı için çok önem arz etmektedir. Sağlık kompleksi şeklinde hizmet veren, hemen hemen her dal branşı içinde barındıran şehir hastaneleri uluslararası standartlara uygun yoğun bakım üniteleri, laboratuar, ameliyathane ve son teknolojiye uygun görüntülüme cihazları ile hizmet vermeyi planlamaktadır.

Diğer devlet hastanelerine oranla fiziksel olarak daha iyileştirilmiş yeme-içme alanları gibi cafe, restoran, market ve diğer ulaşım olanaklarıyla şehir hastaneleri, hastaların hastane içinde her türlü ihtiyaçlarını karşılaması adına daha iyi hizmet vermektedir. Depreme dayanıklı bina yapıları ve deprem izolatörleri ile herhangi bir deprem anında hasta alımına devam edecek şekilde planlanmaktadır.

Şehir hastaneleri toplum sağlığının korunması, hastalıkların iyileştirilmesi ve sunduğu sağlık hizmetlerinin erişilebilirliği ve kalitesi bakımından, sağlık alanında yapılan dev bir projedir.

Yorum Yap

Yazarın Diğer Yazıları

Şehir Hastaneleri Bölge İçin Bir Kazanım

  • 15
  • 0
  • 368

Tercih normal doğum olmalı

  • 13
  • 2
  • 567