Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu vefatının 3. yılında anılıyor

Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu vefatının 3. yılında anılıyor

 • 1
 • 0
 • 113

Emekliliği gelmesine rağmen hastalarını bırakmayarak görevini sürdürürken 3 yıl önce Kovid-19'dan vefat eden ilk hekim olan Prof. Dr. Taşcıoğlu, yakınları, meslektaşları ve öğrencilerince mesleğine bağlılığı, enerjisi ve yardımseverliğiyle anılıyor.

Cemil Taşcıoğlu, 6 çocuklu Muhammed ve Fazilet Taşcıoğlu çiftinin ikinci çocuğu olarak 1952'de Rize'de dünyaya geldi.

Henüz 2 yaşındayken ailesi İstanbul'a taşınan Taşcıoğlu, ilköğrenimini Sultantepe İlkokulunda tamamladı. Ortaokul ve liseyi Marmara Kolejinde dereceyle bitiren Taşcıoğlu, İstanbul Üniversitesi (İÜ) İstanbul Tıp Fakültesi'ni de dereceyle kazandı.

Mezuniyetinin ardından vatani görevini Kars'ın Sarıkamış ilçesinde ifa eden Taşcıoğlu, daha sonra mecburi hizmet için gittiği Şanlıurfa'da 6 yıl hekimlik yaptı.

Cemil Taşcıoğlu, yıllar sonra döndüğü İstanbul'da, mezunu olduğu İÜ İstanbul Tıp Fakültesi Genel Dahiliye Kliniğinde ihtisasa başladı ve sırasıyla iç hastalıkları uzmanı, doçent ve profesör unvanını aldı.

Emekliliği geldiği halde çok sevdiği mesleğini, hastalarını ve öğrencilerini bırakmamak için görevini sürdüren Taşcıoğlu, birçok doktor yetiştirmesi dolayısıyla "hocaların hocası" olarak da anılıyor.

Kovid-19 vakaları baş gösterdiğinde de görevine dört elle sarıldı
Türkiye'de Kovid-19 vakaları baş gösterdiğinde de görevine dört elle sarılan Taşcıoğlu, 16 Mart 2020'de ateş, öksürük ve nefes darlığı şikayetleri nedeniyle görev yaptığı hastanede tedavi altına alındı.

Durumunun ağırlaşması üzerine 18 Mart'ta yoğun bakım ünitesine kaldırılarak solunum cihazına bağlanan Taşcıoğlu, 1 Nisan 2020'de hayatını kaybetti. Türkiye'de Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybeden ilk hekim olan Taşcıoğlu'nun cenazesi, Nakkaştepe Mezarlığı'na defnedildi.

Dahiliye alanına birçok makale ve eser kazandıran Taşcıoğlu, evli ve 3 çocuk babasıydı. Kendisiyle özdeşleşen renkli fularlarıyla da akıllara kazınan Taşcıoğlu'nun ismi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesinde yaşatılıyor.

Yakınları, meslektaşları ve öğrencilerinin gözünden Cemil Taşcıoğlu
Eşi Dr. Öğretim Üyesi Didem Akal Taşcıoğlu, "Candan ötem, yüreğimin yarısı, eşim, yoldaşım." ifadeleriyle andığı Taşcıoğlu'na büyük özlem duyduklarını dile getirdi.

Taşcıoğlu, "Onu anlatacak bu iki kelimeye düşen ne büyük ağırlıktır ve ne büyük mükafat, sevgi ve aşk... Ona veda etmedik biz. Çok sevdiği yaşamda bizi yüreğiyle sımsıkı sarıp sarmalardı. Her an kapıdan içeri girecekmiş gibi. Kulağımızda sesi, her daim yüksek enerjisi ve hala her an yanımızda belirişi, hepimiz için bir şölen adeta. Onu çok ama çok özlüyoruz. Devam etme gücünü onun bu aydınlık sevgisine iltica ederek aldık." diye konuştu.

İÜ İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek de Cemil Taşcıoğlu'nu, "Hekimlik yaparken keyif alan, hastalarla güzel diyoloğu olan ve onların dertleriyle dertlenen bir hocamızdı. Mesleğini Cemil hoca kadar çok seven insan fazla bulunmaz. Vakaya yaklaşımı o kadar özeldi ki adeta dantela örer gibi ayırıcı tanı yapardı. Çok özel bir hekim ve hocaydı." şeklinde anlattı.

"Hepimiz için büyük bir rol modeldi"
İstanbul Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Genel Dahiliye Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Saka, Taşcıoğlu'nun her canlıya sevgiyle baktığını ve bunu daima çekinmeden söylediğini ifade etti.

Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu'nun çok iyi bir öğretmen ve tıp hocası olduğuna değinen Saka, öğrenci ve asistanlarına evladı gibi davranması, onları teşvik edip gururlandırmasının herkeste iz bıraktığını dile getirdi.

Saka, sadece fakültede değil tüm Türkiye'deki birçok klinikte tanı konulamayan hastaların Taşcıoğlu'na gönderildiğine işaret ederek, şöyle konuştu:

"Hastaları değerlendirirken kullandığı ayırıcı tanı algoritmaları ve herkesin fikrini özgürce paylaştığı, bilim şölenine dönen hasta vizitleri nam salmıştır. Her gün, mesai bitiminde koridora çıkıp 'Dr. Cemil Taşcıoğlu'nu bekleyen var mı?' diye seslenmesi, kapısına gelen kimseyi çevirmemesi, bitmek bilmeyen enerjisinin önemli kanıtlarıdır. Cemil ağabeyimle geçirdiğim 23 yıl boyunca bir kez bile bir kişiye bağırdığını, gönlünü kırdığını hatırlamıyorum. En sıkıntılı anlarda dahi sakinliğini korur, çözüm üretmeye çalışır ve etrafındakileri teskin ederdi. Bitmez tükenmez pozitif enerjisini anlamak için şüphesiz onu tanımak ve onunla çalışmış olmak gerekir. Cemil hoca, hastalarının, öğrencilerinin ve çalışma arkadaşlarının belleklerinde ve gönüllerinde daima yaşayacaktır."

Öğrencisi ve başasistanı Genel Dahiliye Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Timur Selçuk Akpınar ise Taşcıoğlu'nun zor vakaları çözen, gözlem yeteneği çok yüksek bir öğretim görevlisi olduğuna değindi.

Akpınar, "Hasta içeri girdiğinde tanı koyan hoca grubu vardır ve tecrübeleri çok yüksektir. Cemil hoca öyleydi. Bu tecrübeyi çok iyi aktarır, aşk ve şevkle anlatırdı. Bu açıdan Cemil hocanın vizit düzenlerindeki yaklaşımı çok önemliydi. Bir hastayı tartışırken gündelik yaşamdan örnekler verir, motamot bilgi aktarımı yapmazdı. Hepimiz için büyük bir rol model ve mükemmel bir mentordu. Onu hayranlıkla izlerdik." dedi.

"Öğretileri her yetiştirdiği hekimde, her iyileştirdiği hastada yaşayacak"
Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü'nden Doç. Dr. Fatma Şebnem Akal İlkhan da Taşcıoğlu'na özlemlerini şu sözlerle anlattı:

"Onu çok özledik, sabah 05.00'te işine gitmek için sessizce evden çıkışını ailesi olarak, kapısının önünde bekleyen ve derdimize çare olursa onun olacağından emin hastaları olarak... Başka gözlerin görmediği zor teşhisleri, kolay bir şey yapıyormuş, biz de yapabilirmişiz gibi ondan dinleyen öğrencileri olarak. Her konuyu anlatabileceğiniz, sohbet edebileceğiniz ve o an hiç bitmesin isteyeceğiniz Cemil Taşcıoğlu'nu çok özledik. O artık güzel bir müziği dinlerken, okuduğumuz kitaplara, izlediğimiz filmlere yeniden bakarken, güzel bir manzaranın tadını çıkarırken, bir öğrencisinin hastasıyla konuşmasında, küçük oğlunun hayata bakışında, temas ettiği insanların iyilikle iyilik için yaptığı işlerde bizimle."

Genel Dahiliye Bilim Dalı öğretim görevlisi Uzman Dr. Yağmur Göksoy Solak ise Taşcıoğlu'nun önce öğrencisi, ardından da asistanı olmaktan onur duyduğunu vurguladı.

Solak, kendisinden sadece tıbba ilişkin değil, hayata dair de nasıl daha iyi ve erdemli bir insan olunacağı hakkında çok şey öğrendiklerini belirterek, "Hocamızın öğretileri her yetiştirdiği hekimde, her iyileştirdiği hastada, ülkemizin dört bir yanında yaşamaya devam edecek. Hem çok özlüyor hem de gün geçtikçe eksikliğini daha fazla hissediyoruz." ifadelerini kullandı.

Haber :

Yorum Yap

Benzer Haberler
En genç milletvekili Rizeli Zehranur, çiçek ve çikolatayla karşılandı

En genç milletvekili Rizeli Zehranur, çiçek ve çikolatayla karşılandı

28'inci Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nde TBMM'nin en genç üyesi seçilen 25 yaşındaki AK Parti Ankara Milletvekili Rizeli Zehranur Aydemir, meclis kayıt personeli tarafından, bir buket çiçek ve çikolatayla karşılandı.

 • 1
 • 0
 • 152
DKMP Uyardı: Suçlu duruma düşmeyin

DKMP Uyardı: Suçlu duruma düşmeyin

Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü, doğada yalnız halde bulunan yavru yaban hayvanlarına ilişkin vatandaşlara uyarılarda bulunarak, "İyilik yapmak isterken suçlu duruma düşmeyin" dedi.

 • 0
 • 0
 • 90
Çaykur Rizespor bayrağı FSM Köprüsü'nde de dalgalanıyor

Çaykur Rizespor bayrağı FSM Köprüsü'nde de dalgalanıyor

Süper Lig'e yükselen Çaykur Rizespor'un bayrağı, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nün ardından Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nde de dalgalanmaya başladı.

 • 0
 • 0
 • 78
Sevilen sanatçı tatilini Rize'de geçirdi

Sevilen sanatçı tatilini Rize'de geçirdi

TRT ses sanatçısı Özlem Üngör, tatilini geçirmek için Rize'yi tercih etti.

 • 2
 • 0
 • 2728
Rize Belediyesi'nin 'Arama Kurtarma Ekibi' eğitimlerini sürdürüyor

Rize Belediyesi'nin 'Arama Kurtarma Ekibi' eğitimlerini sürdürüyor

Rize Belediyesi personeli arasından gönüllülük esasıyla oluşturulan "Arama Kurtarma Ekibi" AFAD İl Müdürlüğü'nde eğitim görüyor.

 • 0
 • 0
 • 124
Yeni kabinede Rizeli isimler olacak mı?

Yeni kabinede Rizeli isimler olacak mı?

Yeni oluşturulacak kabine ve bakanlar merak ediliyor. Peki yeni kabine belli oldu mu, yeni bakanlar kimler, kabinede Rizeli isimler var mı?

 • 2
 • 0
 • 491
Rize'de mayıs ayının son günü dolu yağdı

Rize'de mayıs ayının son günü dolu yağdı

Rize’nin yaylalarında mayıs sonu itibariyle dolu yağışı etkili oldu.

 • 0
 • 0
 • 72
İyidere'de temiz çevre için el ele verildi

İyidere'de temiz çevre için el ele verildi

Rize'nin İyidere ilçesinde '31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü' kapsamında düzenlenen etkinlikte sahildeki izmarit ve diğer çöpler toplandı.

 • 0
 • 0
 • 85
Farklı illerden gelen ressamlar Rize’yi resmetti

Farklı illerden gelen ressamlar Rize’yi resmetti

Türkiye'nin birçok ilinden Rize'ye gelen 9 ressam, kentin tarihi ve doğal güzelliklerini tuvale işledi.

 • 1
 • 0
 • 81
Rize kuyumcuları yeniden ‘Keresteci’ dedi

Rize kuyumcuları yeniden ‘Keresteci’ dedi

Rize Kuyumcular Derneği’nin yeni dönem başkanı, kuyumcular tarafından yeniden Cevat Keresteci olarak seçildi.

 • 2
 • 1
 • 285
AK Parti Rize Milletvekilleri kaydını yaptırdı

AK Parti Rize Milletvekilleri kaydını yaptırdı

14 Mayıs seçimlerinin ardından AK Parti'den Rize milletvekili seçilen Muhammed Avcı ve Harun Mertoğlu TBMM'de kayıtlarını yaptırdı.

 • 1
 • 0
 • 121
Rize'de deprem için önlem kapsamında 6 bin binaya risk testi yapılacak

Rize'de deprem için önlem kapsamında 6 bin binaya risk testi yapılacak

Rize’de, deniz dolgusu üzerinde korozyon nedeniyle riskli binaların yerine yenilerinin yapıldığı kentsel dönüşüm çalışmaları sürerken, kent merkezinde diğer yapıların güvenilirliği için de risk analizi çalışmalarına başlandı.

 • 0
 • 0
 • 286
Ocaklı: Hiç durmadan, yorulmadan mücadeleye devam edeceğiz

Ocaklı: Hiç durmadan, yorulmadan mücadeleye devam edeceğiz

CHP'nin 46 yıl sonra Rize'den çıkardığı ilk milletvekili Tahsin Ocaklı, TBMM'de kaydını yaptırdı. Ocaklı, "Rize’nin hakkını alması için hiç durmadan, yorulmadan mücadeleye devam edeceğiz” dedi.

 • 0
 • 0
 • 121
Rize’nin minik Icardi’si ‘İlcardi’

Rize’nin minik Icardi’si ‘İlcardi’

Rize’de yaşayan 6 yaşındaki İlteriş Memişoğlu’nun Icardi sevgisi, saçlarını sarıya boyattırdı.

 • 0
 • 0
 • 347
Karadeniz müziğinin unutulmaz sesi: Emin Yağcı

Karadeniz müziğinin unutulmaz sesi: Emin Yağcı

Gazeteci Yazar Fatih Sultan Kar, Karadeniz müziğine önemli eserler bırakan Rizeli sanatçı Emin Yağcı'nın ardından bir yazı kaleme aldı.

 • 0
 • 0
 • 122