Okul Bahçesinden Yol Geçmesi Sorunu 44 Yıl Sonra Çözüldü

Rize'nin Ardeşen ilçesinde 44 yıldır kamulaştırma sorunu nedeniyle okul bahçesinden geçen yol, arazi sahiplerinin ikna edilmesinin ardından ulaşıma kapatıldı.

  • 0
  • 313
Okul Bahçesinden Yol Geçmesi Sorunu 44 Yıl Sonra Çözüldü
Yazı Boyutu
Yazdır

İlçenin Fırtına Mahallesi'nde 1978'de hayırseverler tarafından bağışlanan 12 dönüm üzerine, Ardeşen Çok Programlı Anadolu Lisesi inşa edildi.

Aynı dönemde, Ardeşen Belediyesince bölgede ulaşımı kolaylaştırmak için imar düzenlemesine gidilerek Yıldırım Beyazıt Caddesi yapılması planlandı. Okul inşaatı tamamlanıncaya kadar ulaşım vatandaşların arazisinden sağlandı.

Okul inşaatı tamamlanınca yolun bir bölümü okul bahçesinden geçti. Arazi sahiplerinden bazıları, okulun dış bölümünde yapılması planlanan yeni yolun topraklarından geçmesine müsaade etmeyince de mahalle sakinlerinin bir kısmı evlerine, araçlarıyla okul bahçesinden geçerek ulaşmak durumunda kaldı.

Yaklaşık 20 yıl önce Ardeşen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine dönüştürülen okulun yöneticileri, 44 yıldır devam eden sorunun çözümü için İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü nezdinde belediyeye dilekçe verdi.

Ardeşen Belediyesi ekipleri, 4 kişi ile görüşerek arazilerinin yola kalacak bölümünü rızaen terk etmelerini sağladı.

Yazışmaların ardından okul bahçesinden geçen yolun güzergahı yeniden belirlenerek bir süre önce çalışmalara başlandı.

Mevlana ile Gazali caddelerini birbirine bağlayacak güzergah trafiğe açıldığında, yolu kullanacak sürücülerin ulaşım mesafesi 1,5 kilometre kısalacak. Çalışmalar dolayısıyla yol güzergahından sökülen 15 çam fidanı ise okulun etrafına dikildi.

Yorumlar 0
    Yorum Yap
    Yorum Gönder