Bayrak: Hazırlanan Bu Kanun Taslağını Asla Kabul Etmiyoruz

Memleket Partisi Rize İl Başkanı Muhittin Bayrak, TBMM'ye sunulan 'Çay Kanunu Teklifi'ne ilişkin, "Hazırlanan bu kanun taslağını asla kabul etmiyoruz. Çay kanununu adı altında çıkarılacak bu kanunu, çay emekçileri adına reddediyoruz." açıklamasında bulundu.

  • 0
  • 58
Bayrak: Hazırlanan Bu Kanun Taslağını Asla Kabul Etmiyoruz
Yazı Boyutu
Yazdır

Bayrak, yaptığı yazılı açıklamada, kanun taslağında üretici lehine herhangi bir durumun olmadığı ve ÇAYKUR'un pasifize edilerek çay tarımının devlet kontrolünden çıkartılmaya çalışıldığını söyledi.

"Çayda Belirleyicinin ÇAYKUR Olmasını İstiyoruz"
Bayrak, "Özel sektör patronlarının kendi çıkar amaçlarına hizmet ederek, adeta kendilerinin çalıp, kendilerinin oynadığını ayrıntılarıyla dile getirmiştik. Bıkmadan, usanmadan tekrarlıyoruz. TBMM'ye sunulan çay kanun taslağı kesinlikle kabul edilemez niteliktedir. Sevgili üretici hemşerilerime tekrar bu kanun taslağının, özel sektör baronlarını koruma taslağı olduğunu hatırlatmak isterim. Hazırlanan bu kanun taslağını asla kabul etmiyoruz. Çay kanununu adı altında çıkarılacak bu kanunu çay emekçileri adına reddediyoruz. Çayda belirleyicinin ÇAYKUR olmasını istiyoruz. Bu taslağın ise ÇAYKUR'u tamamen saf dışı bırakma teşebbüsünden başka bir anlam taşımadığını biliyoruz" dedi.

"Bu Kanun Taslağını Geri Çekmeye Mecbur Bırakacaksınız"
Çay emekçilerinin bu konuda beraber hareket ederek, karşı çıkmaları yönünde tavsiyelerde bulunan Bayrak, "Duyarlı üreticileri kutluyorum çünkü tepkilerini yüksek sesle dile getirdiler. Taslağı okuyunca bizlerin ne kadar haklı olduğu gördüler fakat bu tepkilerin bütün üreticiler tarafından tek yürek olarak gösterilmesi önemlidir. Yıllar önce buna benzer çay kanunu taslağına nasıl tepkinizi koyup taslağın geri çekilmesine mecbur bıraktırdıysanız, inanın tepkiler devam ettikçe yine bu kanun taslağını geri çekmeye mecbur bırakacaksınız." ifadelerini kullandı.

"Sadece Kendini Kandırıyorsun"
Yaş çay fiyatının, Ulusal Çay Konseyi tarafından belirlenmesi konusuna değinen Bayrak, "Ulusal Çay Konseyi Başkanı Mehmet Erdoğan üreticiyi kandırabileceğini zannediyor. Üreticinin menfaati için bir madde bile olmayan bu kanun taslağının; çayı bitiren, çayı ÇAYKUR'un kontrolünden uzaklaştıran diğer maddelerini kendileri koymamış gibi gelen tepkiler üzerine sadece yaş çay fiyatını Ulusal Çay Konseyi belirleyecek noktasında bir açıklama yapmaya çalışmış lakin onu da yüzüne gözüne bulaştırmıştır. Kısaca Erdoğan 'Biz sadece fiyat konusunda öneride bulunacağız fakat fiyatı bakanlık belirleyecek ve açıklayacaktır' diyerek komik bir cümle kurmuştur. Erdoğan anlattıklarına kendin inanıyor musun? Anlattıklarına üreticilerin inanacağınımı zannediyorsun. Üreticileri kandırdığını zannediyorsun fakat sadece kendini kandırıyorsun" diye konuştu.

Yorumlar 0
    Yorum Yap
    Yorum Gönder